Jdi na obsah Jdi na menu
 


čištění

Čištění

 

Koně, ustájení v boxech, potřebují každodenní péči o srst. Není to důležité jen pro jejich čistotu, ale i pro jejich zdraví. Při denním čištění je větší pravděpodobnost, že si nějakého úrazu či otlačeniny všimnete dřív, než bude pozdě. Hřívu a ocas je třeba důkladně pročesat. Čištění je zároveň i důležitou masáží svalů, která uvolňuje a podporuje prokrvení celého těla koně. Dávejte pozor při čištění na poranění, kožní choroby anebo nezvykle teplá či nateklá místa. Koně chovaní venku se čistí sami. Čištění je formou společenského chování a koně ho používají, když je něco na těle svědí. Oleje a tuky v koňské kůži ho chrání proti povětrnostním vlivům okolí. Pokud koně něco svědí, válí se po zemi. Na jaře a na podzim se drbáním o stromy zbavují línající srsti.

-Pomůcky na čištění

Rýžový kartáč má dlouhé tuhé štětiny, které odstraňují bláto z nestříhaného koně. Nikdy jej nepoužívejte na citlivá místa.
Měkký kartáč je hlavní kartáč, který se používá k odstranění prachu a mastnoty. Kratší a měkčí štětiny proniknou skrz srst až ke kůži.Gumové nebo kovové hřbílko se požívá k odstranění prachu a mastnoty z měkkého kartáče přejížděním po štětinách.Vodní kartáč je dlouhý, úzký s krátkými štětinami. Používá se zvlhčený vodou k uhlazování ocasu a hřívy po kartáčování.Houby se požívají s teplou vodou k čištění oblastí kolem očí, nozder a řiti.Kopytním háčkem se odstraňuje špína a kamínky z kopyt. Je to při čištění první úkon a měl by být prováděn alespoň 2x denně, před prací a po ní.Kopytní olej chrání stěnu kopyta a dodává jí lesku. Tenkou vrstvu nanášíme na stěnu až ke korunce a na chodidlo.

 

Vytírací polštářek vyrobený z kůže a vycpaný se používá ke tření koně. Dříve se k tomuto účelu používaly víchy ze slámy nebo sena.
Hřeben na ocas a hřívu se vyrábí z hliníku nebo umělé hmoty a používá se k protrhání ocasu a při splétání ocasu a hřívy.

Většině koní se česání líbí, ale jsou i tací, kteří jsou lechtivý nebo jim čištění vadí. V každém případě bychom však měli čištění provádět uvážlivě a trpělivě.

Vyškrabávání kopyt: Každé čištění by mělo začínat vyškrabáváním kopyt. Na nečistoty, které z kopyta seškrábnete, byste měli mít přichystané kolečko nebo koš.

1. Postupně zdvihněte všechny nohy jednu po druhé. Kopytním háčkem vyškrábněte veškerou špínu. Postupujte od patky ke špičce, abyste neublížili měkkým a citlivým částem kopyta.
2. Vyčistěte štěrbinu ve střelu a zkontrolujte kvalitu podkov.


Vytírání: Vytírání se provádí za dobu, kdy jsou póry kůže otevřené. Koně vytírejte po práci.

1. Použijte měkký kartáč a gumové hřbílko. Začněte od krku a nejprve vyčistěte vnitřní(levou) stranu koně.
2. Třecím polštářkem poklepávejte po svalech, aby se tonizovaly a abyste dodali koni krásný lesk.
3. Měkkým kartáčem nebo utěrkou vyčistěte koni hlavu. Pozor na místa, kde se kůže dotýká lebky.
4. Jako poslední vyčistěte koni ocas a hřívu. Použijte vodní kartáč a vykartáčujte ocas a hřívu. Úplně nakonec ještě koně celého přetřete stájovou utěrkou. Tím odstraníte z povrchu těla prach. A máte koně kompletně vyčištěného a připraveného buďto na práci nebo na ustájení.

Při čištění byste měli stát vždy na vnitřní straně koně, abyste zabránili kopnutí. Kůň by měl být zajištěn ohlávkou a vodítkem. Čištění by mělo být prováděno venku, aby vyhřebelcovaný prach na koně znovu nesedal, a abyste vy i váš kůň tento prach nevdechovali.


Jemný kartáč:

Grundy´s Finest

kartáč z horské kozy- malý

Háček na kopyta:

Háček na kopyta Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Hřbílko:

Hřibílko gumové

Hřibílko plastové

Masážní hřbílko:

Hřibílko masážní

Plastové hřbílko Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Stěrák na vodu:

Stěrka na vodu Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Štěteček:

Štěteček Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2020 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 22926
Měsíc: 394
Den: 7